होम » मधुमेहका रोगीलाई फाइदाजनक हुन्छ अनार
Stacked from 10 images

मधुमेहका रोगीलाई फाइदाजनक हुन्छ अनार

by नागरिक टुडे

मधुमेह रोगीले खानपिनमा ध्यान नदिने हो भने यो रोगले बिरामीलाई मृत्युको मुखमा पु–याउन सक्छ । त्यसैले चिकित्सकहरुले मधुमेहका रोगीलाई खानपिनमा ध्यान दिन सुझाव दिने गर्दछन् । मधुमेहका रोगीले रिफाइन्ड सुगर र कार्बोहाइड्रेडयुक्त खाना त्याग्नु पर्दछ । मधुमेह रोगीका लागि अनारलाई उत्कृष्ट फल मानिन्छ ।

अनारमा विभिन्न प्रकारका ‘एन्टीअक्सिडेन्ट’ पाइन्छ । यसमा ‘रेड वाइन’ र ‘ग्रीन टी’को तुलनामा लगभग तीन गुना बढी ‘एन्टीअक्सिडेन्ट’ पाइने विज्ञहरु बताउँछन् । ‘एन्टीअक्सिडेन्ट’ले मधुमेह र ‘फ्रि रेडिकल्स’ बाट हुने क्षतिलाई रोक्ने काम गर्दछ । विज्ञहरुका अनुसार अनारको दानाले इन्सुलिन सेन्सेटिभिटीलाई दुरुस्त बनाउन मद्दत गर्दछ ।

अनारमा ‘कार्ब्स’ को मात्रा पनि निकै कम हुन्छ । मधुमेहका रोगीलाई ‘कार्ब्स’ कम भएको खाना खान चिकित्सकहरु सुझाउँछन् । अनारमा अनुमानित ‘ग्लाइसेमिक लोड’ १८ हुन्छ, जो कि ब्लड सुगरलाई नियन्त्रण गर्न उपयोगी मानिन्छ । ‘हिलिङ स्पाइसिस’ नामक पुस्तकमा उल्लेख भएअनुसार अमेरिका, अस्ट्रेलिया र भारतमा जनावरमाथि गरिएको अध्ययनले अनारको फूल र यसको दानाबाट बनेको तेल मधुमेह नियन्त्रण गर्न प्रभावकारी देखिएको छ ।

यिनिहरू पढ्न छुटे की ?